Közösségek a Klímáért (C4C)

Az idén első alkalommal kiírt C4C – Közösségek a Klímáért közvetlen európai uniós pályázatra 11 országból 50 jelentkezőt választottak ki. Magyarországról két közösség pályázott sikeresen, Pilisborosjenő mellett az újszentmargitai Tiszamente Energiaközösség került a nyertesek közé.

Pilisborosjenőn a pályázat keretében közösségi tervezéssel készítünk Fenntartható Energia és Klíma Akciótervet, melynek első tervező alkalmára október 14-én került sor. Ez az alapdokumentum a környezettudatos fejlesztések iránymutatójaként szolgál majd a mindenkori településvezetés számára. A résztvevők a Szolidáris Gazdaság Központ szakértőinek segítségével készítettek energiatérképet, mely az egyik kiindulópontja a stratégiaalkotásnak. A munka következő lépéseként egy kérdőíves felmérésben szeretnénk információt gyűjteni a pilisborosjenőiektől, hogy tapasztalataik és ötleteik megosztása által a lehető legjobb irányban fejlődhessen a település. Kérjük, kövesse a folyamatot, és töltse ki a hamarosan megjelenő kérdőívet! 

A pályázat keretében hazai és osztrák jó példákat tekintettünk meg novemberi tanulmányutunk során. Meglátogattuk Pornóapáti falufűtőművét, a vépi közösségi szélerőművet, és bejártuk Nagypálit, ahol a polgármester ismertette megújuló település programját, mellyel hazánk egyik úttörőjévé váltak. Az osztrák ökováros, Németújvár (Güssing) látogatása során megismertük a nemzetközileg elismert “güssingi modellt”, ahol a gazdag történelmi és kulturális örökség modern, jövőbe mutató technológiával párosítva él tovább. Stratégiájuk abban áll, hogy a helyi energiaforrások fenntartható használata által egyrészről a fosszilis energiahordozóktól való függést csökkentik, másrészről a regionális értékteremtést növelik. A tanulmányútról értékes új kapcsolatokkal és inspiráló ötletekkel tértünk haza. 

Szlovák–magyar Interreg pályázatok

Végéhez közeledik a támogató okirat aláírását előkészítő, több hónapos tárgyalássorozat mindkét nyertes pályázatunk esetében. A HUSK Biosphere Reserves pályázat keretében – melynek településünk a projektkoordinátora –, a szlovák–agyar határ teljes hosszának mindkét oldalán elterülő valamennyi bioszféra-rezervátumának fejlesztésére nyertünk forrást, összesen 777 247 eurót. A projekt öt magyar (PBJ Önkormányzat, Pilisi Parkerdő Zrt., Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, Fertő–Hanság Nemzeti Park Igazgatóság, BURST Nonprofit Kft.) és két szlovák partner (Náš región – Podpoľanie, Obec Vígľaš) együttműködésében valósul meg.
A MOUNT GREENFRA pályázat a Budapest Főváros XII. kerület Hegyvidéki Önkormányzat vezetésével valósul meg, Pilisborosjenő Község Önkormányzata, a Kassai Műszaki Egyetem és a Szlovák Via Carpatia EGTC együttműködésében. A pályázat településünk számára fontos vízgazdálkodást érintő tervezési és kivitelezési feladatokhoz biztosít közel 92 000 euró forrást. A program keretében megvalósul falunk LiDAR (lézer alapú távérzékelés) technológiás felmérése, valamint olyan, vízgazdálkodási szempontból kulcsfontosságú helyszíneken történik fejlesztés, mint a Mózer-árok, vagy a Lovardai-árok.  

Az Interreg pályázat új szintet jelent településünk forrásteremtési munkájában. Ez az első angol nyelvű, nemzetközi konzorciumban beadott közvetlen európai uniós pályázatunk, melynek beadását több hónapnyi nemzetközi tárgyalás előzte meg. Az előkészítési és kivitelezési szakaszban szerzett tapasztalat újabb kapukat nyit meg községünk fejlesztése számára. 

TOP Plusz – Élhető települések

A TOP Plusz Élhető települések című pályázat keretében 299,97 millió forintból fejlesztjük településünk csapadékvíz-gazdálkodását. A projekt fókuszában, összhangban a szintén e pályázat keretében elkészült Integrált Települési Vízgazdálkodási Tervvel, a villámárvizek okozta károk csökkentése és a csapadékvíz helyben tartása áll. Az Ezüsthegyi utcán végigfutó övárok nem csak vízelvezetési szempontból fontos. Ennek megépülése szükséges ahhoz, hogy a 2019-es választás előtt engedélyek nélkül, szabálytalanul megépített Ezüshegyi utca véglegesen forgalomba helyezhetővé váljon. A pályázat keretében korszerű és esztétikus esőkertekkel gyarapodik a Szent Donát utca, melynek burkolatát is felújítjuk a felső 180 méteren. Fontos előrelépés, hogy az eddig vízelvezetés és medertározás szempontjából kihasználatlan Mózer árok szintén bekapcsolódik a Nagy-Kevély délnyugati lejtőjének vízelvezető hálózatába. A Köves-bérc délnyugati oldaláról a Tücsök utcára érkező vizeket egy csillapító tározó gyűjti majd be, mely az árhullám csökkentő funkcióján túl a helyi mikroklímára is pozitívan hat majd. Ezzel a fejlesztéssel válik teljessé a vis maior támogatásból megépült Tücsök utca északnyugati végének vízelvezetése. 

Terveink szerint a kivitelezés 2024 második felében már elindult volna, azonban a vízjogi létesítési engedély kiadásának elhúzódása akadályozta a közbeszerzés kiírását. A hatósági eljárásból eredő csúszás következtében a közbeszerzési kiírásra csak novemberben, sikeres közbeszereztetés esetén a kivitelezés indulására vélhetően márciusban kerül sor. 

Antonovits Bence