Művészet erejével a fenntarthatóságért 

A Green Visionary Artistry – A Tapestry of Environmental Expression című projekt indító konferenciáján Jonathan Ouisse, településünkön élő francia festőművész és Antonovits Bence zöld- és kék infrastruktúráért felelős tanácsnok képviselte Pilisborosjenőt a portugáliaia Bragaban március 19-20-án. A „Green Visionary Artistry – A Tapestry of Environmental Expression” egy Európai Uniós kezdeményezés, amely európai városokat egyesít annak érdekében, hogy a művészeten keresztül foglalkozzanak a klímaváltozással és a környezetvédelemmel. A projekt számos különböző tevékenységet foglal magában, beleértve a workshopokat, installációkat, előadásokat és kiállításokat. Célja, hogy növelje a fenntarthatósággal kapcsolatos tudatosságot, a művészet erejét felhasználva elősegítse a párbeszédet és cselekvésre ösztönözzön.

A bragai eseményen, megismertük egymás szervezeteit és a projekt keretében megvalósítani kíván terveit. Tanulságos volt a találkozó a bragai polgármesterrel, aki elmondta, hogy városuknak ugyanolyan 2030-ig tervezett középtávú kulturális stratégiája van, mint ahogy más településeknek településfejlesztési stratégiával rendelkeznek. Hozzátette, hogy minden egyes, a  város által szervezett eseményhez fenntarthatósági terv készül: mérik a az esemény okozta környezeti terhelést, és erre kompenzációs tervet készítenek, melyet szigorúan betartanak.
A szakértői panelbeszélgetés keretében helyi civil szervezeti vezető, egyetemi professzor és politikus is beszélt a fenntarthatóság és az építészet, várostervezés kérdéséről. Fél napos workshop keretében az egyik helyi iskola diákjainak tartottunk művészetpedagógiai foglalkozást, aminek keretében különböző művészeti ágakon keresztül környezeti problémákat dolgoztunk fel.

A projekt keretében két év alatt nyolc országban zajlanak művészeti projektek, partnerenként egy-egy művészeti ágban: Portugáliában, Litvániában, Magyarországon, Spanyolországban, Szlovéniában, Görögországban, Olaszországban és Cipruson.

A programsorozat pilisborosjenői állomása szeptember első hétvégéjén zajlik majd, Jonathan Ouisse vezetésével. A borosjenői esemény fókusza a fenntarthatóság és a festészet. 

A Green Visionary Artistry – A Tapestry of Environmental Expression projektcsapata a bragai polgármesteri hivatalban

 

Zöld-kék infrastruktúra tervezés a legkorszerűbb módszerekkel

A Szlovák-Magyar Interreg MOUNT GREENFRA – Zöld infrastruktúra fejlesztése a víz értékének növelése érdekében hegyvidéki környezetben c. uniós pályázat keretében március folyamán a nyertes vállalkozó, az Envirosense Hungary Kft. elvégezte a település lézerszkenneres felmérését. A repülőről végzett lézeres térképezés segítségével egy olyan nagy felbontású pontfelhő keletkezik, mely pontos képet ad a település domborzati, ezáltal lefolyási viszonyairól, így minden eddiginél pontosabb, és átfogóbb csapadékvíz gazdálkodási koncepció készülhet. A felmérés ugyanakkor alapjául szolgál minden jövőbeli tervezési munkának is. A lap megjelenésekor minden bizonnyal már a projekt keretében megvalósuló vizes tervezési munkák tervezője is kiválasztásra kerül, az ajánlattételi határidőből ugyanis e cikk írásakor csupán néhány nap van hátra. A pályázat keretében közvetlen európai uniós forrásból terveztetjük a teljes Mózer árok víz visszatartást szem előtt tartó rendezését, a Lovardai árok esőkertté alakítását, a Fő utca Petőfi – és Lovarda u. közti árokszakaszának rendezését, valamint a patak Trunk híd környéki mederszakaszának stabilizációját. 

 

Égetés helyett komposztálj! 

A tavasz a kerti munkálatok egyik csúcsideje, mely során sok szerves hulladék – lemetszett gallyak, elhalt növényi részek, gyomok, megmaradt avar gyűlik össze. A kertben keletkező szerves anyag érték, melynek a kertben a helye! Elég az összegyűlt anyagot a kert valamely árnyékos sarkában kupacba rakni, jövőre értékes humuszt teríthetünk el kertünkben, vagy használhatunk fel növényeink ültetéséhez.
A sikeres komposztálás szabályai:

  1. Hely: legyen árnyékos, álljon a természetes talajon, és lehetőleg minden oldalról szellőzzön.
  2. Komposztálandó anyagok: csak a megfelelő anyagok kerüljenek a komposztba.

– konyhai hulladék: zöldség, gyümölcs, tojáshéj, kávé-, teazacc

– háztartásból: hervadt virág, szobanövények elszáradt levelei, virágföld, fahamu (max. 2-3 kg/m3), növényevő kisállatok ürüléke a forgácsalommal együtt

– kis mennyiségben, jól feldarabolva: toll, szőr, papír (újságpapír nem!), gyapjú-, pamut- és lenvászon

– kertből: levágott fű, kerti gyomok (virágzás előtt), falevél, aprított ágak, gallyak, elszáradt (nem beteg!) növény, palánták, lehullott gyümölcsök, faforgács, fűrészpor

  1. Ideális rétegrend: alulra a gallyak, rá a levelek, erre a nyesedék, a konyhai hulladék, majd ismét ugyanez a sorrend. A komposztot tömöríteni nem szabad, levegő nélkül ugyanis komposztálódás helyett rothadásnak indul. 
  2. Időjárás elleni védelem: nyáron locsolni, ősszel avarral takarni szükséges, az ideális belső környezet fenntartása érdekében.
  3. Idő: a komposztnak egy teljes évig kell érnie. Egy év elteltével egy durva rostával elválasztható a morzsás szerkezetű, humuszos komposzt az épen maradt növényi részektől. A kapott komposztföldet a talaj felső rétegébe dolgozzuk be!

 

Antonovits Bence tanácsnok