TOP Plusz Élhető települések
Lapzártakor jár le a Top Plusz Élhető települések pályázat keretében megvalósítani kívánt vízügyi fejlesztések közbeszerzési kiírásának ajánlattételi határideje. Sikeres közbeszerzés esetén a kivitelezési munkálatok már a tavasz elején megindulhatnak.
1. kép: Az Ezüsthegyi utcai beavatkozási terület
2. kép: A Tücsök utcai beavatkozási terület
Az Ezüsthegyi utcában és a Tücsök utcában megvalósuló fejlesztés jelentősen csökkenti a csapadékvíz okozta károkat, ugyanakkor középpontba helyezi a vízvisszatartási szempontokat. A 299,97 millió forint költségvetésű pályázat keretében 2023 végére elkészült a település Integrált Települési Vízgazdálkodási Terve (ITVT), melyhez illeszkedve került megtervezésre az Ezüsthegyi úttól a Lazaretig vezető, esőkertekkel tagolt, a vízvisszatartást szem előtt tartó övárok, valamint a csillapító tározóval ellátott Tücsök utcai vízelvezető rendszer. A projekt keretében megújul a Szent Donát utca felső 180 fm-ének burkolata, és esztétikus zöldfelületek jönnek létre: a temető és Lazaret közt egy új, nagy vízvisszatartó kapacitású park létesül, valamint rendezésre kerül az Őzláb utca melletti árok is, de az iskolások által használt, a Széchenyi utcát az Őzláb utcával összekötő ösvény és környezete is megújul.
Szlovák-Magyar Interreg pályázatok
2024 év végén hosszas előkészítő munkát követően aláírásra került mindkét nyertes Szlovák-Magyar Interreg pályázat támogatói szerződése.
A HUSK Biosphere Reserves pályázat évindító megbeszélését január 17-én tartottuk Pilisborosjenőn az összes projektpartner részvétele mellett. Noha a pályázat már június óta zajlik, a támogatási szerződés aláírása okán egyrészt egymás előrehaladásának megismerése, másrészt a pályázati elemek ütemezésének átbeszélése érdekében gyűltünk össze. A projekt öt magyar (PBJ Önkormányzat, Pilisi Parkerdő Zrt., Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság, BURST Nonprofit Kft.) és két szlovák partner (Náš región – Podpoľanie, Obec Vígľaš) együttműködésében valósul meg. Közvetlenül Pilisborosjenőn a pályázat keretében 138 084 eurós keretből olyan fejlesztések valósulnak meg, mint az országban egyedül itt előforduló hegyi tarsóka (T. montanum) élőhelyvédelmi programjának kidolgozása és kivitelezése, a „Pilisi Bioszféra Rezervátum Kapuja” turista indulópont fejlesztése a bölcsőde mellett, de forrást nyertünk 25 hektár örökerdő kialakítására és művelésére, illetve idegenhonos invazív fajok irtására és fajtacseréjére. A pályázat keretében Antonovits Bence a DINPI szakembereivel közösen még júniusban az EuroMAB2024 nemzetközi szakmai konferencián vett részt, a nyár folyamán pedig jó ütemben haladt a bioszféra rezervátumok bálványfa fertőzöttségének felmérése, mely lombfakadást követően folytatódik. A pályázatban megvalósuló projektekről egy külön cikkben bővebben olvashat a “Nyertes pályázat a dunamenti bioszféra rezervátumokért” címmel.
A MOUNT GREENFRA pályázat a Budapest Főváros XII. kerület Hegyvidéki Önkormányzat vezetésében valósul meg, Pilisborosjenő Község Önkormányzata, a Kassai Műszaki Egyetem és a Szovák Via Carpatia EGTC együttműködésében. A pályázat településünk számára fontos vízgazdálkodást érintő tervezési és kivitelezési feladatokhoz biztosít forrást, összesen 175 422 eurót. A program keretében megvalósul a teljes település LiDAR (lézer alapú távérzékelés) technológiás felmérése, mely alapján digitális domborzati modell, felszínborítottsági modell, tetőkataszter és csapadékvíz gazdálkodási terv készül. Forrást nyerünk a Rózsika forrás újrafoglalás lehetőségeinek vizsgálatára, a Trunk híd környékén a patakmeder stabilizációjának tervezésére, a Mózer árok rendezésének tervezésére és alsó szakaszának kivitelezésére, a Lovardai árok esőkertté alakítására, illetve a Fő út Petőfi és Lovarda utca közötti szakaszán található árokszakasz rendezésének tervezésére.
A pályázattal kapcsolatos beszerzések az év elején elindultak. Az idei évben a felmérési és modellezési munkák, 2026-ban pedig a kivitelezési munkák lesznek fókuszban. A nemzetközi év- és egyben projektindító partnertalálkozóra január 31-én került sor a Hegyvidéki Önkormányzatnál.
Közösségi Fenntartható Energia és Klíma Akcióterv
A C4C pályázat keretében közösségi tervezéssel készítünk Fenntartható Energia és Klíma Akciótervet. Az első közösségi tervezési alkalomra október 14-én került sor. A tervezőalkalom keretében a település problématérképének megalkotásán dolgoztak a résztvevők. Az eseményt követően megalakult egy önkéntesekből álló munkacsoport, melynek vezetését a településünkön élő klimatológiai szakember, Selmeczi Pál vállalta el. A stratégiához online kérdőív segítségével gyűjtöttünk be adatokat a lakosságtól, melynek eredménye fontos tanulságokkal szolgált. A következő közösségi tervezőalkalmat a tavaszra tervezzük, a pontos időpontról online felületeinken értesítjük Önöket.
November elején a pályázat keretében Tömöri Balázs polgármester és Antonovits Bence, a pályázat koordinátora tanulmányúton vett részt, melyről külön cikkben olvashatnak.
Antonovits Bence tanácsnok