TOP Plusz Élhető települések

Lapzártakor jár le a Top Plusz Élhető települések pályázat keretében megvalósítani kívánt vízügyi fejlesztések közbeszerzési kiírásának ajánlattételi határideje. Sikeres közbeszerzés esetén a kivitelezési munkálatok már a tavasz elején megindulhatnak.

1. kép: Az Ezüsthegyi utcai beavatkozási terület

2. kép: A Tücsök utcai beavatkozási terület

Az Ezüsthegyi utcában és a Tücsök utcában megvalósuló fejlesztés jelentősen csökkenti a csapadékvíz okozta károkat, ugyanakkor középpontba helyezi a vízvisszatartási szempontokat. A 299,97 millió forint költségvetésű pályázat keretében 2023 végére elkészült a település Integrált Települési Vízgazdálkodási Terve (ITVT), melyhez illeszkedve került megtervezésre az Ezüsthegyi úttól a Lazaretig vezető, esőkertekkel tagolt, a vízvisszatartást szem előtt tartó övárok, valamint a csillapító tározóval ellátott Tücsök utcai vízelvezető rendszer. A projekt keretében megújul a Szent Donát utca felső 180 fm-ének burkolata, és esztétikus zöldfelületek jönnek létre: a temető és Lazaret közt egy új, nagy vízvisszatartó kapacitású park létesül, valamint rendezésre kerül az Őzláb utca melletti árok is, de az iskolások által használt, a Széchenyi utcát az Őzláb utcával összekötő ösvény és környezete is megújul.

 

Szlovák-Magyar Interreg pályázatok

2024 év végén hosszas előkészítő munkát követően aláírásra került mindkét nyertes Szlovák-Magyar Interreg pályázat támogatói szerződése.

A HUSK Biosphere Reserves pályázat évindító megbeszélését január 17-én tartottuk Pilisborosjenőn az összes projektpartner részvétele mellett. Noha a pályázat már június óta zajlik, a támogatási szerződés aláírása okán egyrészt egymás előrehaladásának megismerése, másrészt a pályázati elemek ütemezésének átbeszélése érdekében gyűltünk össze. A projekt öt magyar (PBJ Önkormányzat, Pilisi Parkerdő Zrt., Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság, BURST Nonprofit Kft.) és két szlovák partner (Náš región – Podpoľanie, Obec Vígľaš) együttműködésében valósul meg. Közvetlenül Pilisborosjenőn a pályázat keretében 138 084 eurós keretből olyan fejlesztések valósulnak meg, mint az országban egyedül itt előforduló hegyi tarsóka (T. montanum) élőhelyvédelmi programjának kidolgozása és kivitelezése, a „Pilisi Bioszféra Rezervátum Kapuja” turista indulópont fejlesztése a bölcsőde mellett, de forrást nyertünk 25 hektár örökerdő kialakítására és művelésére, illetve idegenhonos invazív fajok irtására és fajtacseréjére. A pályázat keretében Antonovits Bence a DINPI szakembereivel közösen még júniusban az EuroMAB2024 nemzetközi szakmai konferencián vett részt, a nyár folyamán pedig jó ütemben haladt a bioszféra rezervátumok bálványfa fertőzöttségének felmérése, mely lombfakadást követően folytatódik. A pályázatban megvalósuló projektekről egy külön cikkben bővebben olvashat a “Nyertes pályázat a dunamenti bioszféra rezervátumokért” címmel.

 

A MOUNT GREENFRA pályázat a Budapest Főváros XII. kerület Hegyvidéki Önkormányzat vezetésében valósul meg, Pilisborosjenő Község Önkormányzata, a Kassai Műszaki Egyetem és a Szovák Via Carpatia EGTC együttműködésében. A pályázat településünk számára fontos vízgazdálkodást érintő tervezési és kivitelezési feladatokhoz biztosít forrást, összesen 175 422 eurót. A program keretében megvalósul a teljes település LiDAR (lézer alapú távérzékelés) technológiás felmérése, mely alapján digitális domborzati modell, felszínborítottsági modell, tetőkataszter és csapadékvíz gazdálkodási terv készül. Forrást nyerünk a Rózsika forrás újrafoglalás lehetőségeinek vizsgálatára, a Trunk híd környékén a patakmeder stabilizációjának tervezésére, a Mózer árok rendezésének tervezésére és alsó szakaszának kivitelezésére, a Lovardai árok esőkertté alakítására, illetve a Fő út Petőfi és Lovarda utca közötti szakaszán található árokszakasz rendezésének tervezésére.

A pályázattal kapcsolatos beszerzések az év elején elindultak. Az idei évben a felmérési és modellezési munkák, 2026-ban pedig a kivitelezési munkák lesznek fókuszban. A nemzetközi év- és egyben projektindító partnertalálkozóra január 31-én került sor a Hegyvidéki Önkormányzatnál.

 

Közösségi Fenntartható Energia és Klíma Akcióterv

A C4C pályázat keretében közösségi tervezéssel készítünk Fenntartható Energia és Klíma Akciótervet. Az első közösségi tervezési alkalomra október 14-én került sor. A tervezőalkalom keretében a település problématérképének megalkotásán dolgoztak a résztvevők. Az eseményt követően megalakult egy önkéntesekből álló munkacsoport, melynek vezetését a településünkön élő klimatológiai szakember, Selmeczi Pál vállalta el. A stratégiához online kérdőív segítségével gyűjtöttünk be adatokat a lakosságtól, melynek eredménye fontos tanulságokkal szolgált. A következő közösségi tervezőalkalmat a tavaszra tervezzük, a pontos időpontról online felületeinken értesítjük Önöket.

November elején a pályázat keretében Tömöri Balázs polgármester és Antonovits Bence, a pályázat koordinátora tanulmányúton vett részt, melyről külön cikkben olvashatnak.

Antonovits Bence tanácsnok

Antonovits Bence tanácsnok zöld nagykövet lett


Az Európai Éghajlati Paktum elindította nagyköveti pályázatát. A Paktum célja, hogy olyan elhivatott embereket találjon, akik aktívan szeretnének részt venni a klímaváltozás elleni küzdelemben, és szerepet vállalnának a közösségi szintű klímavédelmi tevékenységek népszerűsítésében. Pályázni 2024 októberében lehetett. Fő feladatuk, hogy saját közösségeikben inspiráljanak, támogassák a klímapolitikát és konkrét klímavédelmi cselekvéseket hajtsanak végre. A nagykövetek kulcsszerepet játszanak abban, hogy egyéni és közösségi szinten hozzájáruljanak a fenntarthatóság előmozdításához, legyen szó helyi projektekről vagy EU-szintű kezdeményezésekről. Magyarországon eddig 25 nagykövet volt, míg Európa-szerte 836. A számukat szeretette volna a Paktum tovább növelni. 

A nagyköveti pályázatra olyan személyek jelentkezhetnek, akik vezető szerepet töltenek be szervezetekben, közösségekben, informális csoportokban vagy mozgalmakban, illetve közfeladatot ellátó tisztségviselők, kulturális, oktatási vagy kutatási intézmények képviselői, valamint véleményvezérek. Antonovits Bence pályázata sikeres volt, 2025 januárjától ő is nagykövet. 

Az Európai Bizottság által az európai zöld megállapodás részeként indított Paktum azon emberek mozgalma, akik küldetésüknek tekintik, hogy Európát fenntarthatóbbá tegyék és elősegítsék, hogy az EU 2050-re klímasemlegessé váljon. Az EU Éghajlati Paktum közös színteret kínál az egyéneknek, a közösségeknek és a szervezeteknek az éghajlatváltozás elleni küzdelem és a következményeihez való alkalmazkodás érdekében. (Forrás: Greenfo)