A közösségi gyűlés egy Magyarországon egyelőre még viszonylag új, de számos országban már évtizedek óta vagy az elmúlt években sikeresen alkalmazott módszer, amely elősegíti az állampolgároknak, egy közösség tagjainak a közügyekbe, a politikai döntéshozatalba való hatékonyabb bevonását és erősíti a részvételi demokráciát. A célja az, hogy egy közösség véletlenszerűen, de bizonyos jellemzők (pl. kor, nem, iskolai végzettség stb.) alapján reprezentatívan kiválasztott tagjai egy közös tanulási, információszerzési folyamat után együtt gondolkodjanak, majd megoldási javaslatokat dolgozzanak ki egy a közösség számára fontos kérdésről.

MILYEN FALUKÖZPONTOT SZERETNÉNK PILISBOROSJENŐN? Erre a kérdésre kereste együtt a választ 22 véletlenszerűen kiválasztott pilisborosjenői lakos egy teljes hétvégén át, 2024. november 9-10-én. Budapest, Miskolc és Érd után Pilisborosjenő a harmadik magyarországi település, amely közösségi gyűlést szervezett. Az esemény a Sortition Europe és Pilisborosjenő Község Önkormányzata közös szervezésében valósult meg. 

A közösségi gyűlést megelőzően, 2024. október 28-án nyílt lakossági fórumon lehetett résztvenni, hogy azok véleménye is megjelenhessen a gyűlés munkájában, akik nem jelentkeztek vagy nem kerültek kiválasztásra. 

A közösségi gyűlés szakértők meghallgatásával kezdődött, majd a résztvevők összegyűjtötték a faluközpont erősségeit, gyengeségeit, lehetőségeit és a fenyegető tényezőket. A második napon a perszóna-elemzés módszertanával gondolkodtak: önmagukat  elemezték mint célcsoportot. Átgondolták egy-egy átlagos napjukat, szabadidős tevékenységeiket, a faluközponthoz való viszonyukat, szükségleteiket. Ezt követően Tömöri Balázs polgármester, Schönstein Vanda főépítész, valamint két résztvevő egy kerekasztal-beszélgetésben beszélt arról, hogy ők milyennek szeretnék látni a faluközpontot 2030-ra. Végül a résztvevők kisebb csoportokban, asztaloknál dolgozva írták össze ötleteiket a faluközpont alakítására. Az egyes javaslatoknak a résztvevők közül „nagykövetei” is lettek: ők a jövőben szívesen nyomon követik a javaslatok sorsát az Önkormányzattal együttműködve.

A részletes beszámoló a 2024. november 9-10-i közösségi gyűlésről és annak javaslatairól itt olvasható, ezt kapta kézhez a képviselő-testület 2024. december 9-i  ülése előtt továbbgondolásra, melyet azonnal be is építettek az I. féléves munkatervükbe: