Önkormányzatunk is részt vett 2024. november 27-én a FÓRUM A PILISI BIOSZFÉRÁÉRT című rendezvényen, melynek célja az UNESCO Man and Biosphere (MAB) program részeként létrehozott Pilisi Bioszféra-rezervátum aktuális kérdéseinek megbeszélése, valamint az új tanácstagok megválasztása volt.
Örömmel vettünk részt rajta, főleg mert a fő téma az idei nyertes Szlovák-Magyar Interreg pályázatunk volt. Ez több partner közös pályázata, amit mi fogunk össze. Benne van a Pilisi Parkerdő és a Duna-Ipoly Nemzeti Park is. Nagyon sok különböző és igen aktuális probléma megoldására nyertünk benne pénzt. A tágabb térségen
túl közvetlen természeti környezetünk is nyer rajta. Településünk határában például véghasználatból örökerdő üzemmódba kerülnek erdőrészletek és felmérésre kerülnek értékes habitat- és holtfák, védelmi programot készítünk egy egyedül a falunk határában fellelhető növény megmentésére, inváziós fajokat próbálunk visszaszorítani (japán keserűfű, bálványfa), bioszféra kapuja turisztikai pontot alakítunk ki. A fórumon elhangzott előadásokat felvettük és az előadások elkért diáival ellátva mindenkinek jó szívvel ajánljuk, abszolút közérthetőek és rendkívül izgalmasak! Rengeteg mindent megtudhatunk természeti környezetünkről és a térség közlekedéséről! A szünetekben pedig érdekes beszélgetésekre kerülhetett sor, például a pilisi közlekedés kapcsán, ahol a legilletékesebb szakmai szervezet – és a fórumon előadó – témafelelős számára sikerült összefoglalni falunk sürgető, témába vágó gondjait.
Előadások lejátszási listáját itt találják:
Részletesebben az előadásokról a Pilisi Bioszféra Rezervátum oldaláról:
„Hegyes és dombos, meredek és sietős a járás az erdőben, ahogyan az életünk, a mai nap is – kezdte köszöntőjében Fülöp Zsolt, Szentendre polgármestere. A Fórum lehetőséget adott a pilisi települések vezetőinek, gazdálkodóinak, civil szervezeteinek együtt gondolkodására.
Világszerte november 3-án ünnepeljük a bioszféra rezervátumok nemzetközi napját. Hagyományosan ehhez kapcsolódóan szokta megszervezni a Pilisi bioszféra-rezervátum az éves Fórumát. Idén ennek Szentendre Város Önkormányzata adott otthont november 27-én a Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtárban.
Fülöp Zsolt kiemelte az együttműködés fontosságát a klímaváltozás kapcsán. Fontosnak tartja a további beépítések megakadályozását. A köszöntők sorát dr. Csépányi Péter, a Pilisi Parkerdő Zrt. erdőgazdálkodási és természetvédelmi vezérigazgató helyettese folytatta, a szakemberek, kutatók és a helyi lakosság együttműködését emelte ki. Majd Baranyai Zsolt, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság igazgatóhelyettese is köszöntötte a megjelenteket.
Baranyai Zsolt, a Duna-Ipoly Nemzeti Park igazgatóhelyettese, Thumáné Kauzál Melinda, Piliscsaba polgármestere, dr. Csépányi Péter, a Pilisi Parkerdő vezérigazgató helyettese
2013 óta több pilisi településsel írt alá háromoldalú együttműködési megállapodást a Pilisi Parkerdő Zrt. és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság. 2024-ben Piliscsaba Város Önkormányzata került sorra, akit Thumáné Kauzál Melinda polgármester asszony képviselt a Fórumon. A megállapodás kiterjed a településen folyó környezeti nevelésre, a természeti értékek őrzésére, erdészeti és természetvédelmi szakmai tanácsadásra.
Az előadások sorát Ács Balázs, a Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet munkatársa kezdte. Közlekedés a Pilisig és a Pilisben című előadásából megtudhattuk, hogy a Szentendrei HÉV a legerősebb forgalmú HÉV vonal, képeket láthattunk a régi idők HÉV szerelvényeiről. Szembesültünk vele, hogy mennyi kiadással jár a közösségi közlekedés, mint közszolgáltatás fenntartása, a rendszer nem lehet önfinanszírozó, hiszen a pénzügyi megtérülés mellett a társadalmi, településfejlesztési és környezetvédelmi megtérülés a cél. A Pilisben a legnagyobb nehézség, hogy a kiránduló utasforgalmat nagyon befolyásolja az időjárás. Egy hirtelen elesett havazáskor nehéz előre tervezni pl. a Dömör-kapui volánbusz járat indulásait. A Dömör-kapui buszjárat esetében a megfordulás is nehéz a parkoló autók megnövekedett száma miatt. Szó esett az esztergomi vasútvonal sikerességéről és a Váci zónázó vasútvonalról, ami a kirándulóforgalom tehermentesítője lehet. Az előadás videója itt elérhető (Közlekedés a Pilisig és a Pilisben).
Dr. Kézdy Pál, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság munkatársa összefoglalta a Pilisi bioszféra-rezervátum éves tevékenységét és jövőbeni terveit. Reflektált az előző előadó témájához: Borbás Vince botanikus a Pilisi lent azután fedezte fel, miután átadták a Budapestet Esztergommal összekötő vasútvonalat, és ennek köszönhetően eljutott a jégkorszaki reliktum növény élőhelyére. Az érem másik oldala sajnos az, hogy az út és vasút hálózat nagyban hozzájárul az olyan özönnnövény fajok, mint a bálványfa a terjedéséhez. Kézdy Pál beszélt a megvalósítás alatt lévő magyar-szlovák Interreg pályázat munkáiról, ami magába foglalja a nagy méretű bálványfák cseréjét, a gyalogakác, a zöld juhar, és a japán keserűfű visszaszorítását. Mindegyik projekt a települések lakóinak bevonásával oldható meg.
Fontos fejlemény, hogy az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottsága felterjeszette a Pilisi bioszféra-rezervátum zónabeosztás megváltoztatási kérelmét, aminek értelmében a „C” azaz átmeneti zóna területe növekedhet, illetve több új pilisi település kerül bele ebbe a zónába. Döntés 2025 júliusában várható. Az előadások videói:
Beszámoló a Pilisi bioszféra-rezervátum 2024 évi tevékenységéről
A PBR Zónabeosztásának átalakítása
Szabó Csilla, a PPZrt. osztályvezetője a magyar-szlovák Interreg pályázatban megvalósuló erdőgazdálkodásba integrált természetvédelem megvalósításáról beszélt. Kollégái kíméleti területeket jelölnek, térképezik és megjelölik azokat az idős, odvas „élőhelyfákat”, amelyek az erdőgazdálkodás keretein belül biztosítják a famatuzsálemekhez kötődő madarak, denevérek és rovarok élőhelyét. Erre a mintát a német „lépőkő-elmélet” adta. Az előadás videója:
Integrált erdőgazdálkodás a biodiverzitás megőrzéséért
Novák Adrián, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság tájegységvezetője a veszélyeztetett fajok védelméről tartott érdekes előadást. Mindenkit érintő témák a békamentés, a szalamandrák védelme, ami táblákkal és forgalomlassítókkal oldható meg. Szóba került Budakeszi Vadasparkkal közös vadmacska program, aminek keretében már megvalósult elárvult és felnevelt vadmacska visszatelepítése. Az előadás videója:
Tájékoztató az aktív fajvédelmi programokról
2025 Tanácsadó Testületi Tagok
dr. Kézdy Pál, Érdiné dr. Szekeres Rozália, Ay Zsófia, Horváth Zsuzsanna, Szabó Csilla, Fülöp Zsolt
A PBR Fórum Tanácsadó Testület 2025. évre választott tagjai:
Fülöp Zsolt, Szentendre város polgármestere,
Ay Zsófia, a pilisvörösvári Stube Étterem konyhafőnöke,
Horváth Zsuzsanna, a Japánkeserűfű Akciócsoport tagja.
A PBR Fórum Tanácsadó Testület állandó tagjai:
dr. Kézdy Pál, Duna Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság
Érdiné dr. Szekeres Rozália, MAB Nemzeti bizottság elnöke
Szabó Csilla, a Pilisi Parkerdő Zrt. osztályvezetője