PÜNKÖSDI ZARÁNDOKLAT

június 7-én (szombaton) 7:45 órakor, Pilisborosjenőről indulva zarándokolunk (~13 km) erdőn-mezőn, hegyen-völgyön át Pilisszántóra a Boldogasszony Kápolnához.

Menetünket a Szent Vendel emlékműtől indulva tervezzük. A Nagy-Kevély előtt vonulva sétálunk be az erdő hűsítő ösvényére, a táj nyugalmától elcsendesülő lélekkel kezdve utunkat. Kényelmes ütemű sétával haladunk, helyenként megpihenve, hogy közösen elfogyasszuk az otthonról hozott elemózsiát. Utunkat a régi római kori úton tesszük meg a csobánkai Macska-völgyig. Gondjainkat hátrahagyva, némán vagy épp ellenkezőleg, beszélgetve, énekelve, a Hosszú-hegy déli oldalán haladva jutunk el Pilisszántóra.

A Csillagösvényen felfelé már biztosan találkozunk más falvakból érkező zarándokokkal. Mindenki ismerősként tekint össze, szó nélkül is tudva, miért is gyűltünk itt egybe…

Fölkaptatunk a Pilis kapujához, a Lélekharang előtt elhaladva érkezünk a Boldogasszony-kápolna elé, ahol 11:30-kor kezdődik az mise, mely egyidőbe esik a csíksomlyói pünkösdi szentmisével…

Zarándokutunk itt beteljesedett, de még nem ért véget. A kápolnába lépve hálával üdvözöljük Boldogasszony Anyánk megjelenített szobrát, elsétálunk a Pilis Keresztjéhez és az Áldást osztó Jézus szoborhoz is ellátogatunk. A közeli Trézsi-kútnál feltölthetjük kulacsunkat, mert hazáig még hosszú az út. Ugyanis, egy kitérő sütemény-túrát tervezünk Pilisszentkeresztre, majd csak ez után, indulunk gyalog haza: Pilisborosjenőre.

(Ha zarándoktársunk eddigre megfáradt, Pilisszántóról induló busszal az ürömi körforgalomig kényelmesen haza tud utazni.)

Két évvel ezelőtt, már bejártuk a fiammal ezt a zarándoklatot. Ez az élmény azóta is meghatározó számomra. A visszaúton oly öröm volt meglátni a Kis-Kevély hazaváró csúcsát, vagy az erdőből kiérve először megpillantani a templomunk tornyát! Itthon vagyunk!

Boldogsággal töltene el bennünket, ha zarándoktársak is csatlakoznának egy méltósággal teljesített menethez, az ünnephez méltó viseletben.

Varga Anikó, Endrődi-Mike Attila, Kerékjártó Zsolt