“…teszem a dolgomat, ha kell!”

Pilisborosjenő Szolgálatáért kitüntetést vehetett át hat pilisborosjenői Önkéntes Tűzoltó és Polgárőr, a 1848-49-es forradalom és szabadságharc emlékére megrendezett ünnepélyen.

„Egy lángot adok, ápold, add tovább, és gondozd híven.” (részlet Reményik Sándor Öröktűz c. verséből)

Pilisborosjenő település önkormányzata, 2024. szeptember 25-i képviselő testületi ülésén, Tömöri Balázs polgármester előterjesztése alapján szeptember 30-án a 2/2021. (III. 01.) rendelete módosításaként elfogadták és létrehozták a „Pilisborosjenő Szolgálatáért” kitüntetést.
A Pilisborosjenő Weindorf Önkéntes Tűzoltó Egyesület és a Pilisborosjenői Polgárőr Egyesület több mint 30 éve rendületlenül végzi munkáját a falu érdekében. Önként végzik, elhivatottságból társadalmi munkával, szabadidejük terhére, a munka idejére családjuktól elszakadva, néha fizikai megpróbáltatásnak kitéve, nem ritkán egészségük, akár életük kockáztatásával. Csendben, lelkiismeretesen teszik, nem kérnek érte elismerést, köszönetet”– áll a beadványban.

„Hős, főnév. Jelentése, harcban bátorságával, vitézségével kitűnő, halálra is elszánt katona. Valamely mozgalomban, tevékenységben elért áldozatos, példamutató teljesítményéért nagy megbecsüléssel övezett, kiváló személy.”– írja a magyar nyelv értelmező szótára. Ezen felül még sok száz leírást, meghatározást találni rá könyvekben és a világhálón. De milyen sokféle hőst meg lehet nevezni. Vannak nemzeti hősök és vannak az egész világ számára hősiességükkel, tetteikkel, bátorságukkal kitűnő emberek. Aztán ott vannak azok a szuperhősök, akik napjaink mozifilm vásznain tűnnek fel. Vannak személyes hőseink, szüleink, barátaink, példaképeink. Akikről azonban most szó lesz, azok mindannyiunk, településünk, Pilisborosjenő hősei.

Pilisborosjenő település önkormányzata Pilisborosjenő Szolgálatáért kitüntetést adományozott:

  • Gliva Ernő András polgárőrnek. 1997-ben született. Elsőként 2014-ben találkozott a polgárőrséggel a helyi Várjátékok során. Ekkor ragadta meg elsőként az egyenruha látványa, a rendszer aminek alapján működnek, így még abban az évben ifi tagként csatlakozott az egyesülethez. A legfontosabb inspiráció számára a bűnmegelőzés, hogy folyamatos jelenlétükkel az utóbbi évtizedekben jelentős eredményt tudtak elérni a település bűnözési rátájának visszaszorításában. Idén 11. éve teljesít szolgálatot. Szívesen emlékszik vissza minden bejelentésre, amely során segíteni mentek, vagy amikor az Önkéntes Tűzoltókkal együtt oldottak meg nehéz helyzeteket. „Próbálunk segíteni egymáson minél többet és próbáljuk szebbé tenni a falut. Én szerintem. Mindannyian itt vagyunk, és akkor tegyünk érte, hogy az jó legyen.”
  • Heves Lászlónak az Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökének. 1948-ban született és bár itt járt óvodába és rengetek időt töltött nagymamájánál, véglegesen 1958-ban költözött Pilisborosjenőre szüleivel. A 80-as években édesapja vitte a Tűzoltó Egyesületet elnökként. Sokszor segítette az egyesületet, szállította őket versenyekre az ország egész területén. Részt vett a polgárőrség 1994-es alapításában és azóta tagja is. Amikor 19 évvel ezelőtt id. Kucsera László lemondott a tűzoltóság elnöki beosztásáról, id. Komlós Tibor akkori parancsnok kereste fel, hogy vállalná-e az elnöki tisztséget. Vállalta és vállalja azóta is töretlenül. Ebben a munkában és az önkéntességben általában a legfontosabb dolog számára az önzetlenség. Legmaradandóbb emléke, amikor nagy tűz ütött ki a mai bölcsőde mögötti részen. Bálák égtek és a kálvária felé az erdőben terjedtek tovább a lángok. Akkor  aki csak tudott ment segíteni. A kérdésre, hogy mit tenne még hozzá a beszélgetésünkhöz azt felelte, „Azt tenném hozzá, hogy jöjjenek minél többen és vegyenek részt a munkában.”
  • Király Dávidnak az Önkéntes Tűzoltó Egyesület parancsnokának. 1982-ben született. Első meghatározó emléke, amikor 1992-ben a teraszról nézte, ahogyan ég a fenyves a három keresztnél, szeretett volna odamenni, de nem engedték neki. 14-15 éves lehetett, amikor egyszer egy pénteken a busz ablakából megpillantotta a tűzoltó versenyre készülő fiatalok egy csoportját. Ekkor a szertár még a mai Egészségház helyén állt. Aztán nemsokára megint égett a fenyves. Amikor id. Komlós Tibor egy alkalommal az iskolában járt és hívta a fiatalokat lement egy pénteki gyakorlatra és ott is ragadt. Ezután jött néhány tinédzser év, így folyamatos jelenlétének kezdetét az ezredfordulóra teszi. Ekkor már egy ideje polgárőrként is szolgált, amelyről 2010-ben a családalapítás miatt mondott le. 2016 és 2020 között hivatásos tűzoltóként a III. kerületi parancsnokságot erősítette. A kérdésre, hogy mi a legpozitívabb emléke így felelt: „Minden káreset, amit sikeresen végrehajtottunk. De igazából a legpozitívabb ebben az egészben mindig az szerintem, hogy csapatban megyünk el valahova, segítünk valakinek és megéljük együtt az egészet. Volt olyan esemény egy tavasszal, azt hiszem április volt, akkor esküdtünk meg, hogy az életben nem megyünk be az erdőbe többet tavasszal! Valahol valami égett fönt a hegyen, nem tudom már pontosan hogy mi, mert mindig égett valami. Bejelentették és mi nekiindultunk mind a két régi fecskendővel, az egyik az 1970-es évekből volt, a másik még öregebb, a godzilla, ez volt a beceneve. Nekiindultunk a hegynek, elakadtunk mind a két kocsival. Ahogy beértünk az erdőbe olyan területre, ami ázott rendesen tavasszal. Olvadt a hó és besüllyedtünk a kocsikkal. Több mint 6 órát töltöttünk az erdőben. Induláskor még világos volt és körülbelül éjfélig próbáltuk saját magunkat kiszabadítani, amikor fölhívtuk a Zeke Zoli bácsit Ürömön, hogy üljön már be az MTZ traktorba és jöjjön ki értünk, mert esélyünk sem volt. De ebben a 6 órában mi annyit nevettünk, annyit poénkodtunk, annyit szórakoztunk egymással, hogy szerintem igazából az önkéntességben azon kívül, hogy amikor tényleg bajba kerül valaki és segítünk, így a csapattal megélt pillanatok, azok, amik igazán számítanak.”
  • Soltész Gábor önkéntes tűzoltónak. 1975-ben született. Öccse és barátai hívására 19 éves korában csatlakozott az Önkéntes Tűzoltó Egyesülethez. Rengeteget jártak versenyekre, gyakorlatokra, valamint motokrossz versenyekre rendezvénytt biztosítani. Ekkor már id. Komlós Tibor volt a parancsnok és a fő toborzó mester is. Leginkább a segítségnyújtás inspirálta és hogy itt vannak a barátai. Legmaradandóbb emléke a 2013-as nagy Dunai árvíz. Munka után délután 2 órától hajnali 4-ig töltötték és rakták a homokzsákokat. Azon az éjszakán tíz fővel tizenegyezer zsákot töltöttek meg a Margit-szigeten. Azóta is fáradhatatlanul végzi a dolgát. „Én egy átlagos emberke vagyok és teszem a dolgomat, ha kell.” zárja gondolatait beszélgetésünk végén és talán nem is gondol bele, hogy pont ebben tér el az átlagtól.
  • Soltész Zoltán önkéntes tűzoltónak. 1976-ban született. Az Önkéntes Tűzoltósággal 14 évesen ismerkedett meg barátain keresztül. Testvérével Budapestre jártak iskolába így előtte nem volt alkalmuk bekapcsolódni, de a Komlós Tibi bácsi által szervezett programok, a fiatalkori barátok, akikkel együtt jártak focizni, motorozni, a tűzoltó versenyek miliője, hamar rabul ejtették és tartják az egyesületben mind a mai napig. Akkoriban rengeteget jártak filmforgatásokra, sporteseményekre és ez mind hatalmas élményeket adott nekik. Legfontosabb érték számára, hogy önzetlenül tehet másokért akkor, amikor a legnagyobb szükségük van rá. Maradandó emlék számára, amikor egy hónapban 36-szor mentek fel a Nagy Kevélyre, mert volt egy gyújtogató, aki tüzeket gyújtott, volt hogy egy időben több helyen is. Amikor a családjáról, feleségéről, a szintén önkéntes tűzoltó Soltész-Tóth Alexandráról kérdezem, elmondja „nem a tűzoltóságon ismerkedtünk meg, de belevittem a tűzoltóskodásba őt is, és azóta aktívan tűzoltó ő is, meg én is. Most már csak úgy vagyunk, hogy az egyik nap ő van a másik nap én, mert valakinek a kisgyerkőcre is vigyázni kell otthon. Reméljük, hogy belőle is tűzoltó lesz.” A kisfiút ismerve erre minden esély meg is van.
  • Varga István Csabának a Pilisborosjenői Polgárőr Egyesület elnökének. 1960-ban született. Az önkéntességgel a KISZ-ben találkozott ahol szívesen vállalta a tagsággal járó önkéntes feladatokat. A pilisborosjenői polgárőrséggel 1996-ban ismerkedett meg, amikor az akkori elnök Pálinkás Miklós megkereste azzal, hogy segítsen nekik autóik javításában, amelyet szívesen és önkéntes alapon munkadíj nélkül vállalt el. Ezután 1998-ban, mivel amúgy is sokat foglalkozott a polgárőrség segítésével, belépett az egyesületbe. 1999-től pedig már a szervező titkári feladatokat is ő látta le. Azonban nem csak szervezte, az aktív szolgálatokban is részt vett. Polgárőri szolgálatával elsődleges célja az akkori állapotok javítása volt. Akadt olyan év, amelyben a cselekmények száma elérte az ezerhatszázat. Az egyesület elnöki tisztségét többször is felajánlották neki. „… idén húsz éve elnöke vagyok ennek a kis társaságnak. Nagyon sok mindent elértünk, nagyon sok munkával.”-meséli. Ebben az elmúlt 20 évben a rendőrséggel és a helyi körzeti megbízottakkal szorosan együttműködve olyan eredményesek voltak, hogy a tavalyelőtti évben településünkön összesen kilenc cselekmény történt, ebbe beleértve a 10-es főúton bekövetkezett hét közlekedési balesetet is. A bűnmegelőzés mellett másodlagos célja a fiatalok nevelése és kiemelt feladatuknak tekinti a kábítószerek fogyasztásának és kereskedelmének visszaszorítását is. volt egy időszak az aránylag hosszú pályafutásom alatt itt a polgárőrségben, amikor az iskolánál kínálgatták a bélyeget, meg a füves cigit. Azokat sikerült eltakarítani. Az most nincs. Bízom benne, hogy nem is jön vissza.Amikor a legemlékezetesebb esetekről kérdezem, elmesél párat, de így folytatja végülén azt szeretem, amikor csönd és nyugalom van. Amikor úgymond a fiatalok azt mondják, hogy unatkozol. Igen. Az tök jó, az a legjobb, mert ha unatkozol, akkor nincs baj.

Történeteiket megismerve úgy vélem, méltán nevezhetem őket a falu hőseinek. A velük eltöltött idő során, amíg az interjúk készültek az íráshoz, ámulattal hallgattam miken mentek már keresztül. Nem pénzért és nem az elismerésért, hanem önszántukból és értünk. Így záró gondolatként kötelességemnek érzem tolmácsolni mindannyiuk egyhangú felhívását: A Pilisborosjenő Weindorf Önkéntes Tűzoltó Egyesület és a Pilisborosjenői Polgárőr Egyesület, folyamatosan és tárt karokkal várja a település fiataljait és tettre kész felnőttjeit. Folytassuk közösen e két példaértékű egyesület Pilisborosjenőért, a lakosok segítéséért, védelméért folytatott rendületlen, hősies szolgálatát.

 

Czöndör Ádám

Fotó: Kádár Viktor