→ A testület tárgyalta és a Faluház hasznosításának áttekintésére és a Pilisborosjenői Waldorf Egyesület bérleti szerződésének módosítására előterjesztett javaslatot, de a határozati javaslatokat hosszas vita után végül nem fogadták el. Felmerült a környékbeli településeken elvégzendő alaposabb piackutatás és esetleges hajlandóság felmérése magasabb bérleti díj fizetésére szempontjai is a vita során. A képviselők a következő ülésen fogják újra elővenni a témát. A tárgyban Tömöri Balázs polgármester videójegyzete elérhető ITT: https://pilisborosjeno.hu/hirek/polgarmesteri-videojegyzet-2025-aprilis-8/

 

→ Ezt követően a testület elfogadta a gazdasági programot. A választásokat követően megalakult képviselő-testület áttekintette az elmúlt időszak gazdasági eseményeit, eredményeit, és ezeknek az információknak a birtokában – jelen esetben – megbízatásának időtartamára készítette el gazdasági programját. A helyi önkormányzat hosszú távú fejlesztési elképzeléseit gazdasági programban, fejlesztési tervben rögzíti. A dokumentum lényegi eleme a helyi gazdaság fejlesztési irányainak a meghatározása. A célja az, hogy meghatározza azokat a stratégiai célkitűzéseket, amelyek a fent hivatkozott jogszabály szerint a képviselő-testület megbízatásának időtartamára szól. A célkitűzések meghatározásánál figyelemmel voltak a korábbi ciklusok eredményeire, stratégiai dokumentumaira és a kormányzat által támogatott gazdaságfejlesztési célokra is. A döntéshez mellékeltek egy, a Pénzügyi Bizottság által véleményezett 5 éves programtervet is. A Képviselő-testület úgy tervezi, hogy minden évben a költségvetés elfogadása előtt vizsgálja, aktualizálja a tervet.

→ A képviselők elfogadták a Reichel József Művelődési Ház és Könyvtár 2025. évi program- és szolgáltatási tervét.

→ A civil szervezetek beszámolóit fogadták el a képviselők, és jóváhagyták az idei évre a civil pályázat meghirdetését 12 millió forintos keretösszeggel. A pályázat a civil társadalom megerősödését, fejlődését, a szervezetek társadalmi szerepvállalását hivatott elősegíteni. Célja továbbá az Önkormányzat és a civil társadalom közötti partneri viszony és munkamegosztás előmozdítása az önkormányzati feladatok hatékonyabb ellátása érdekében. Pályázatot nyújthatnak be Pilisborosjenő közigazgatási területén legalább egy éve bejegyzett, vagy működését Pilisborosjenő területén kifejtő – nem haszonszerzési célból, vagy politikai, vallási megfontolásból létrehozott – társadalmi szervezetek (egyesületek, alapítványok) valamint jogi személyiséggel nem rendelkező társadalmi szerveződések (klub, kör, szakkör, egyéb). Jogi személyiséggel nem rendelkező társadalmi szerveződések esetén, kötelezettség vállaló szervezet bevonására van szükség. A támogatás egyszeri, vissza nem térítendő pénzbeli támogatás, melyet a pályázó 2025. január 1. és 2025. december 31. között keletkező működési, és ugyanezen időszakban a működéshez kapcsolódó tárgyi eszközök beszerzési, illetve programok, rendezvények költségeihez használhat fel. A pályázatban kizárólag a fenti időszakra vonatkozó számlák számolhatók el. támogatás célja csak a szervezet létesítő okiratában meghatározott cél lehet. A támogatás önmagában nem lehet a működés kizárólagos forrása. Pályázatok beérkezésének határideje: 2025. április 23. szerda 16.00 óra. További részletek a honlapon!

→ Metzlerné Kutvölgyi Eszter intézményvezető kérésére idén 2025. július 14. napjától 2025. augusztus 15. napjáig lesz zárva az óvoda, de a képviselők kérték ügyelet biztosítását a fele időszakra szülői igények felmérését követően, a felmerülő igények esetén.

→ A képviselő-testülete úgy döntött, hogy a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény jogszabályi helyeinek figyelembevételével, a nem közművel gyűjtött szennyvíz begyűjtésére kiírja a közszolgáltatási szerződés megkötésére a pályázati felhívását. A törvény szerint a települési önkormányzat – a vízgazdálkodási tevékenységek, mint közfeladatok (közszolgáltatások) körében – köteles gondoskodni a településen található szennyvízbekötés nélküli ingatlanok esetében a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésének szervezéséről és ellenőrzéséről. Jelenlegi helyzet szerint Pilisborosjenőn a feladatra irányuló közszolgáltató jelezte, hogy a továbbiakban nem tudja teljesíteni a szerződése szerinti közszolgáltatást, így idő előtt szeretne szerződést bontani. A szerződés bontás értelmében tekintve, hogy a szolgáltató befejezi a szolgáltatási tevékenységet szükséges ismételten, némileg idő előtt kiírni a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésének pályázatát. A képviselő-testület a mielőbbi ajánlattételi felhívás kiírása mellett döntött.

→ Az akkor működő Fenntartható Fejlődés és Településfejlesztési Bizottság 2021. júniusában már kezdeményezte, hogy az önkormányzat tulajdonában lévő, önállóan nem hasznosítható ingatlanokat az önkormányzat értékesítse. Az indoka a javaslatnak egyrészt az, hogy az ingatlanok vagy az ingatlanrészek önállóan nem hasznosíthatók, a vagyonnyilvántartásban szerepelnek és évente felül kell vizsgálni az értékét, használhatatlanságuk folytán az önkormányzat vagyonának értékét negatívan befolyásolja, jellemzően üres, elhagyatott, így parlagfüvet kell irtani, vagy illegális szemetet kell leszállítani róluk, az is gyakori, hogy a szomszéd ingatlan tulajdonosa használja engedély nélkül, ami után fennáll az elbirtoklás veszélye. Az értékesítés előnye az anyagi bevétel, a vagyonleltár megtisztítása a hasznosíthatatlan ingatlanoktól, az illegális hulladéklerakók megszüntetése, az elbirtoklás megakadályozása stb. A testület az erről szóló 51/2021. (VI.23.) KT határozatát – a közben elfogadott új Helyi építési szabályzat miatt létrejött új telkek és helyrajzi számok miatt is kell módosítsa az alábbiak szerint:

 

Felhatalmazza a Polgármestert az önkormányzat tulajdonában lévő, önállóan nem hasznosítható ingatlanok értékesítésére az alábbi feltételek betartásával:

  • Az önkormányzat vagyonáról, és a vagyongazdálkodás szabályairól szóló 6/2013. (II.26.) számú önkormányzati rendeleteben meghatározott eljárási szabályok szerint,
  • értékbecslésben meghatározott áron,
  • szomszédoknak, vagy a használónak, ha a szomszéd vagy a használó nem kíván élni a vásárlás lehetőségével nyilvános pályázat útján bárkinek, aki a szerződéses feltételeket teljesíteni,
  • közhozzáféréssel nem rendelkezik, és közterületként (park, parkoló, gazdasági hasznosítás, bérlet stb.) nem hasznosítható,
  • vízgazdálkodási jelentősége nincs, csapadékvíz elvezetés céljából nem hasznosítható,
  • közművek nem futnak rajta, szolgalmi jog nincs rá bevezetve,
  • természetvédelmi jelentősége nincs.