(Scrollen Sie nach unten für eine deutsche Übersetzung – vielen Dank, Noszek Csilla!)

Nyolcfős német delegáció* járt falunkban Steinheim am Albuchból

Már közvetlenül a 2019-es őszi önkormányzati választások után terveztük Steinheim am Albuchhal a sváb lakosság kitelepítése óta meglévő, formálisan 1980-ban kötött testvértelepülési kapcsolat újraélesztését. Az utóbbi évtized(ek)ben ugyanis érezhetően csökkent a kapcsolat aktivitása. 2019-ben csak a kapcsolatfelvételre futotta, ami elgondolkodtató és sikeresnek mondható volt. Az új steinheimi polgármester ugyanis azt válaszolta kezdeményező levelünkre, hogy akkor látja értelmét a kapcsolat újrafelvételének, ha ez nem csak két polgármester vagy két képviselő-testület formális kapcsolata lesz, hanem a társadalom széles rétegei kezdeményezik és lesznek haszonélvezői a két település kapcsolatának. Teljesen egyetértettünk ebben a németországi Baden-Württemberg tartományban, mesés természeti környezetben fekvő, 8800 fős település új polgármesterével, Holger Weise úrral. Majd jött a koronavírus és egyéb válságok, úgyhogy el kellett napolni a személyes találkozót. Egészen mostanáig, mert 2023. november 9-12. között meglátogatott bennünket Steinheim am Albuch polgármestere, három alpolgármestere, a település két választott képviselője, illetve a hivatalvezető és helyettese. Nagyon nagy dologként értékeltük, mert az utolsó csereprogram a két település között 2006-ban volt, a legutolsó személyes találkozó pedig 2013-ban, amikor egy Steinheim által meghirdetett fotópályázaton két pilisborosjenői diák és tanáruk járt a baden-württembergi díjátadón. Szóval, volt miért izgulni, hiszen az elmúlt 20 évben minimálisra csökkent a két település között a viszony, amit nagyon szerettünk volna újraéleszteni. Ebben segítségünkre voltak azok közül néhányan, akik a korábbi szakaszokban aktívan szervezték a csereprogramokat és akár még mindig élő kapcsolatot tartanak fenn egy-egy ottani lakossal, családdal. 

Látogatás az önkéntes tűzoltóknál

Már az előkészítés során mutatkoztak arra jelek, hogy a falunk és változásai tényleg nagyon érdeklik az érkező delegációt: magas szinten képviseltették falujukat és nem akartak a környékbeli településekre, tájakra kirándulni vagy várost nézni, hanem csakis a falunkra voltak kíváncsiak. Örömmel raktunk össze egy elég sűrű kétnapos programot, melynek során megismerkedtek képviselőkkel és bizottsági tagokkal, a német nemzetiségi önkormányzat vezetőivel és hagyományőrzőivel, voltak mindkét falubeli iskolában, bejárták az óvodát és megnézték a bölcsődét is. Részt vettek Márton-napi lámpás felvonuláson és Szent Márton-ünnepen, helyi borkóstolón, tájházbemutatón, jártak az ürömi és a pilisborosjenői templomban, hivatali bemutatkozáson, közigazgatási és pénzügyi, szociális képbehozó beszélgetésen, a Faluházban, megmérkőztek erős embereinkkel a szkander klubban, sétáltak a tájképvédelmi szőlőben, kóstoltak helyi sört, voltak az utánpótlás focisták edzésén és az Árpi csárdában, találkoztak a nyugdíjas klub vezetőivel és önkéntes tűzoltóinkkal is. Beszélgettünk a múltidézésen túl a két ország közigazgatásának, kultúrájának, a két település gondjainak és örömeinek hasonlóságán és különbségein több körben és több helyszínen. Megismertük egy kicsit egymás érdeklődését és motívációját, emberi oldalát is. Ezeken felül itt tartózkodásuk apropóján számos szomszédos német nemzetiségi önkormányzati vezetővel találkoztunk és megismerkedtünk Ritter Imre nemzetiségi országgyűlési képviselővel és nemzetiségpolitikai szakértőjével is.

Borkóstolót követően a tájképvédelmi szőlőben is jártunk

Köszönöm Csonka Írisznek, Perlinger Györgyinek, Taskovics Zsuzsának az információs támogatást és szervezést, illetve valamennyi kollégámnak és intézményvezetőnek a lebonyolítást, a helyi segítő civil lakosoknak, a tolmácsoknak, a sofőröknek, a borosgazdáknak, az ajándékot adó helyi vállalkozóknak, a sütő-főző helyi lakosoknak és vállalkozásoknak, a hetek óta próbáló táncosoknak, a zenészeknek, a fotózóknak és mindenkinek, aki kicsit is hozzátett ahhoz, hogy sikerrel élesszük újra ezt a több évtizede halványuló viszonyt. Mert ez vitathatatlanul jól sikerült! Sokkal jobban, mint ahogy azt mindkét oldalon vártuk: úgy érzem, hogy jó barátokra leltünk a nem is olyan távoli német tartományban és izgatottan várjuk a folytatást.    

Ritter Imre, az Országgyűlés német nemzetiségi képviselője, Perlinger
Györgyi, helyi NNÖ elnök és Holger Weise, Steinheim am Albuch polgármestere (fotó: Ard van der Heide)


Nagyon jó érzés így ráfordulni az adventre, a karácsonyi készülődésre!

A hangolódásban segíteni fog az a korcsolyapálya is, amely 2023. november 25-e és 2024. január 30-a között a Faluház melletti aszfaltpályán kerül felállításra az egyre szaporodó számú helyi támogató cégek és magánszemélyek jóvoltából – a pálya mellett és a következő lapszámban olvashatják a felsorolást. Nagyon köszönjük önzetlen felajánlásukat és támogatásukat – természetesen még nyitott a lehetőség és a polgarmester@pilisborosjeno.hu emailcímre írva bárki csatlakozhat a korcsolyapálya-támogatók köréhez! Körötte készülődik az adventi vásár is, remélem, hogy sokan találnak itt klassz ajándékot, jó hangulatot és számos egymásra találás, kibékülés és ismerkedés helyszíne lesz január végéig.

Pilisborosjenő madártávlatból című fotó ajándékunkat
Holger Weise polgármester úr veszi át


Képviselőtársaim és hivatali kollégáim nevében is kívánok mindenkinek a téli szünetre sok Kevély-körrel teli pihenést, áldott karácsonyt és egészséges, békés és boldog új esztendőt!

Tömöri Balázs

 *    a steinheimi delegáció teljes névsora: Holger Weise polgármester, Walter Kraft első alpolgármester, Guido Rieberger második alpolgármester, Mathias Brodbeck harmadik alpolgármester, Karl Fink képviselő, Thorsten Schulze képviselő, Beate Jung hivatalvezető és helyettese, Teresa Schmid.    

Kiemelt kép: A steinheimi delegáció a polgármesteri hivatal előtt az óvoda és a bölcsőde megtekintését követően

********

Nicht nur die Partnerschaft wurde wiederbelebt, wir fanden auch neue Freunde – Bericht von Balázs Tömöri in Pilisborosjenői Hírmondó

Eine achtköpfige deutsche Delegation* aus Steinheim am Albuch besuchte unser Dorf

Unmittelbar nach der Kommunalwahl im Herbst 2019 planten wir die Wiederbelebung der Partnerschaft mit Steinheim am Albuch, die seit der Vertreibung der schwäbischen Bevölkerung bestand und 1980 offiziell gegründet wurde. In den letzten Jahrzehnten ist die Aktivität der Partnerschaft merklich zurückgegangen. 2019 gab es nur eine Kontaktaufnahme, die war aber erfolgreich und regte zum Nachdenken an. Der neue Bürgermeister von Steinheim antwortete nämlich auf unser Initiativschreiben, dass er den Sinn einer Wiederaufnahme der Beziehungen darin sieht, wenn es sich nicht nur um eine formelle Beziehung zwischen den zwei Bürgermeistern oder den zwei Gemeinderäten handelt, sondern breite Teilen der Bevölkerung beider Gemeinden sollen diese Beziehung initiieren und davon profitieren. Wir sind darin mit Herrn Holger Weise, mit dem neuen Bürgermeister dieser 8.800-Einwohner-Siedlung in Baden-Württemberg in herrlicher Naturlandschaft, voll einverstanden. Dann kamen das Coronavirus und weitere Krisen, so mussten wir das persönliche Treffen verschieben. Bis jetzt, denn zwischen 9-12. November 2023. besuchten uns der Bürgermeister, drei stellvertretende Bürgermeister, zwei weitere Mitglieder des Gemeinderats sowie die Hauptamtsleiterin und die stellvertretende Hauptamtsleiterin von Steinheim am Albuch.

Besuch beim freiwilligen Feuerwehr

Wir schätzten diesen Besuch besonders hoch, da das letzte Austauschprogramm zwischen den beiden Gemeinden 2006 stattfand und das letzte persönliche Treffen 2013, als zwei Schüler aus Pilisborosjenő und ihr Lehrer in Baden-Württemberg an der Preisverleihung für ein Fotowettbewerb teilnahmen, das von Steinheim ausgeschrieben wurde. Es gab also Grund zur Aufregung, da sich die Beziehung zwischen den beiden Gemeinden in den letzten 20 Jahren auf ein Minimum reduziert hat, die wir  aber unbedingt wiederbeleben wollten. Dabei haben uns einige von denen geholfen, die früher die Austauschprogramme aktiv organisiert haben und zum Teil immer noch eine lebendige Beziehung zu dem einen oder anderen Bewohner bzw. Familie dort pflegen.

Nach Weinprobe sahen wir uns den Weinberg unter Landschaftsschutz an

Schon während der Vorbereitung zeichnete sich ab, dass unser Dorf und seine Veränderungen bei der kommenden Delegation tatsächlich auf großes Interesse stießen: Sie vertraten ihr Dorf mit hochrangigen Gästen und wollten keine Ausflüge in die umliegenden Siedlungen und Landschaften unternehmen oder Budapest besichtigen, sondern interessierten sich nur für unser Dorf. Gerne stellten wir ein ziemlich dichtes zweitägiges Programm zusammen, bei dem sie Gemeinderatsmitglieder und Ausschussmitglieder, die Leiter der deutschen Minderheitenselbstverwaltung, und ihre Traditionspfleger kennenlernten, die beiden Schulen des Dorfes besuchten, den Kindergarten und die Krippe besichtigten. Sie nahmen am Laternenumzug zum St.-Martin-Tag und an der St.-Martin-Feier, an lokalen Weinproben teil, besichtigten das Landhaus, besuchten die Kirchen in Üröm und Pilisborosjenő, der Gemeinderat und die Verwaltung wurde ihnen vorgestellt, sowie die finanzielle und soziale Situation des Dorfes, sie trafen unsere starken Leute im Skander-Club, spazierten durch den Weinberg unter Landschaftsschutz, probierten lokales Bier, waren beim Training der Jugendfußballspieler und in der Árpi-Csárda, sie trafen die Leiter des Rentnerclubs und unsere freiwilligen Feuerwehrleute. Neben Erinnerungen an die Vergangenheit sprachen wir in verschiedenen Kreisen und an mehreren Orten über die Gemeinsamkeiten und Unterschiede in der Verwaltung und Kultur der beiden Länder, und in den Problemen und Freuden der beiden Siedlungen. Wir konnten die Interessen und Motivationen des anderen näher kennenlernen. Darüber hinaus trafen wir während dieses Aufenthalts die Leiter von mehreren benachbarten deutschen Minderheitenselbstverwaltungen und lernten auch Imre Ritter, den Parlamentsabgeordneten der deutschen Minderheit, und Experten der Nationalitätenpolitik kennen.

Imre Ritter, Parlamentsabgeordnete der deutschen Minderheit, Györgyi Perlinger, Leiterin der lokalen deutschen 
Minderheitenselbstverwaltung,  Holger Weise, Bürgermeister von Steinheim am Albuch

Ich möchte Írisz Csonka, Györgyi Perlinger und Zsuzsa Taskovics für die Unterstützung mit Informationen und Organisation danken, sowie allen meinen Kollegen und Leitern der Institutionen für die Abwicklung, den helfenden Zivilisten, den Dolmetschern, den Fahrern, den Winzern, unseren Unternehmern für die Geschenke, und den Dorfmitgliedern und Unternehmern, die kochten und backten,  den Tänzern, die wochenlang geprobt haben, den Musikern, den Fotografen und allen, die auch nur ein wenig dazu beigetragen haben, diese seit Jahrzenten verblasste Beziehung erfolgreich wiederzubeleben. Denn es ist unbestreitbar gut gelungen! Viel besser, als wir auf beiden Seiten erwartet hatten: Ich habe das Gefühl, dass wir im gar nicht so weit entfernten deutschen Land gute Freunde gefunden haben und wir freuen uns darauf, weiterzumachen.

Bürgermeister Holger Weise übernimmt unser Geschenk, das Foto von Pilisborosjenő aus Vogelperspektive

Es ist ein schönes Gefühl, sich so dem Advent und den Weihnachtsvorbereitungen zuzuwenden!

Beim Einstimmen wird auch die Eisbahn helfen, die zwischen dem 25. November 2023 und dem 30. Januar 2024 auf dem Asphaltplatz neben dem Gemeindehaus aufgebaut wird – dank der immer mehreren unterstützenden lokalen Unternehmen und Privatpersonen, die Auflistung erfolgt in der kommenden Ausgabe, und wird auch bei der Eisbahn zu sehen. Vielen Dank für die selbstlosen Spenden und Unterstützung – die Gelegenheit ist natürlich weiterhin offen und jeder kann sich dem Kreis der Eisbahn-Unterstützer anschließen, indem er an polgarmester@pilisborosjeno.hu schreibt! Daneben wird auch der Adventsmarkt vorbereitet, ich hoffe, dass viele hier ein cooles Geschenk, gute Stimmung finden werden, und dass es bis Ende Januar ein Ort für viele Begegnungen, Versöhnungen und Kennenlernen wird.

Im Namen der Gemeinderatsmitglieder und Amtskollegen wünsche ich allen erholsame Winterferien, mit vielen Kevély-Runden, ein gesegnetes Weihnachtsfest und ein gesundes, friedliches und glückliches neues Jahr!

Balázs Tömöri

* die vollständige Liste der Steinheimer Delegation: Bürgermeister Holger Weise, erster stellvertretender Bürgermeister Walter Kraft, zweiter stellvertretender Bürgermeister Guido Rieberger, dritter stellvertretender Bürgermeister Mathias Brodbeck, Vertreter Karl Fink, Vertreter Thorsten Schulze, Standesbeamtin Beate Jung und ihre Stellvertreterin Teresa Schmid.

Hauptfoto: Die Delegation aus Steinheim vor dem Gemeindeamt, nach Besichtigung des Kindergartens und der Krippe