A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság (továbbiakban: Pest MRFK) illetékességi területén gazdasági tevékenységet folytató gazdasági társaságok és vállalkozások sérelmére, az utóbbi időben, újfajta, E-mail levelező rendszer használatával megvalósuló csalásokat követtek el ismeretlen tettesek.
A módszer lényege, hogy a csalók, a vállalkozás ügyvezetőjének nevében, olyan magyar, vagy angol nyelven írt elektronikus levelet küldenek a gazdasági/pénzügyi vezető részére, amelyet – bár hitelesnek tűnő, de valójában – az általuk létrehozott E-mail címről indítanak.
A levélben néven szólítják a pénzügyi felelőst, és személyes, bizalmas hangnemet ütnek meg vele, teljes diszkréciót és kizárólag E-mailen történő kapcsolattartást határoznak meg. Az üzenet általában arról szól, hogy az ügyvezető meg akarja előzni a konkurens cég fontos üzleti lépését, melyhez kéri a saját vállalkozás aktuális készpénzállományának vázolását és egy általa megnevezett, közismert ügyvédi iroda E-mailes jelentkezését követően, az „ügyvéd” által megjelölt összeg megadott számlaszámra történő átutalását.
Az „ügyvezető” előzetes titoktartási és elektronikus ügyintézési kérését figyelembe véve, elmarad az információ valódiságtartalmának ellenőrzése és az „ügyvédi iroda” E- mailjének érkezése után megvalósul a tranzakció.
Annak érdekében, hogy cégük ne szenvedjen pénzügyi hátrányt az ilyen jellegű csalások miatt, kérjük, figyelmesen olvassa el és fogadja meg a Pest MRFK Bűnmegelőzési Osztály tanácsait, valamint ismertesse ezeket a cég ügyeiért felelős pénzügyi/gazdasági kollégákkal!
Hasonló, vagy más mondanivalójú, de mindenképpen gyanúra okot adható E-mail, üzenet, vagy telefonhívás esetén győződjön meg az információ valóságtartalmáról és hitelességéről! Vegye fel a kapcsolatot személyesen, vagy a már ismert (és nem az üzenetben lévő!) telefonszámon az ügyvezető igazgatóval, cégvezetővel!
Járjon el körültekintően a szokatlan, a cég „mindennapos” pénzügyi mozgásától eltérő tranzakciók, bankszámlaszámok esetén, egyeztessen előtte más, a cég ügyeit illetően döntésre jogosult személlyel!
E-mailek esetén ne a „válasz” gombra kattintva küldjön visszajelzést, hanem újból írja be az üzenet címzettjét! Elképzelhető, hogy csupán egyetlen karakterben különbözik a valótlan E-mail cím a valóstól és ezzel az óvintézkedéssel akár megelőzhető a csalás megvalósulása.
– Ne kattintson olyan linkre, ne nyisson meg olyan csatolmányt, amely nem várt küldeményként, ismeretlen feladótól érkezett!
Bűncselekmény gyanúja esetén értesítse a rendőrséget a 112-es segélyhívószámon, pénzügyi tranzakció esetén pedig a számlavezető bankját is!